تبلیغات
ما آخرالزمانیها - كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام
جمعه 15 تیر 1386

كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام

   نوشته شده توسط: ۷۶۷    نوع مطلب :مقاله ها ،

كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام

كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام ، وابسته .....

كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام

كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام ، وابسته به امور فرهنگی مسجد مقدس جمكران در شهریور ماه 1376 تأسیس گردید.
وظیفه‏ی این كتابخانه، جمع‏آوری، تمركز و سازماندهی كلیه‏ی امكانات مطالعاتی و تحقیقاتی، اعم از كتاب و نشریه (روزنامه ـ ماهنامه ـ فصلنامه و ...)، نوار (كاست و ویدئو)، فیلم (میكرو فیلم، میكرو فیش و فیلم‏های مستند و سینمایی)، عكس، اسلاید، انواع نرم‏افزارهای رایانه‏ای و نیز ایجاد تسهیلات مطالعاتی و تحقیقاتی جهت تحقیقات پژوهشگران و كلیه‏ی مراكز تحقیقاتی ایران و جهان می‏باشد.
كتابخانه‏ی تخصصی صاحب الزمان علیه‏السلام در جهت اجرای وظایف و دستیابی به اهداف خود، اقدام به تأسیس واحدهای زیر نموده است:
1 ـ كتب خطی 2 ـ كتب چاپی 3 ـ مطبوعات 4 ـ مدارك غیرمكتوب 5 ـ مركز اسناد 6 ـ اطلاع رسانی 7 ـ مخزن.
واحد كتب خطی
وظایف محوله به این واحد عبارتست از: الف: مطالعه و بررسی فهارس خطّی كتابخانه‏های ایران و جهان
ب: استخراج عناوینی كه با موضوع
كتابخانه‏ی تخصصی در ارتباط است
ج: انطباق عناوین استخراج شده با اصل نسخه‏ی خطی
د: تدوین كتابنامه‏ی خطّی
واحد كتب خطی كتابخانه‏ی تخصصی، با بررسی و مطالعه‏ی فهرست‏های بیش از 200 كتابخانه‏ی عمومی و خصوصی در ایران و جهان، از جمله: كتابخانه‏ی آیت الله مرعشی‏نجفی رحمه‏الله ، كتابخانه‏ی ملی جمهوری اسلامی ایران، كتابخانه‏ی آكسفورد انگلستان، كتابخانه‏ی آیت‏الله العظمی گلپایگانی، كتابخانه‏ی بروسه آسیای صغیر، كتابخانه‏ی لنین مسكو، كتابخانه‏ی آستان قدس رضوی، كتابخانه‏ی ملّی پاریس، كتابخانه‏ی مونیخ آلمان، كتابخانه‏ی مجلس شورای اسلامی، كتابخانه‏ی الازهریه‏ی مصر، كتابخانه‏ی لس آنجلس آمریكا، كتابخانه‏ی حیدر آباد هند، كتابخانه‏ی همدرد كراچی، كتابخانه‏ی دانشگاه هاروارد، موفق شده است تا بیش از 33000 عنوان نسخه‏ی خطی را از مجموعه‏ی بیش از 138000 عنوان كتاب و میكروفیلم‏های معرفی شده در فهرست‏های كتابخانه‏های مزبور گزینش كند از این تعداد، پس از انطباق، بیش از 9100 عنوان كتاب با موضوع كتابخانه مرتبط تشخیص داده شد و حدود 700 عنوان، تنها بخشی از آن با موضوع كتابخانه مرتبط می‏باشد.
واحد كتب چاپی
واحد كتب چاپی كتابخانه، در كنار دیگر واحدها سعی دارد گامی مؤثر در فرهنگ
انتظار بر دارد.
وظایف محوله به این واحد عبارتست از: بررسی فهرست كتابخانه‏ها و مراكز نشر و استخراج عناوین كتب چاپی كه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در رابطه‏ی با بحث مهدویت است و در نهایت سعی می‏شود كتب مورد نظر پس از انطباق (عنوان با متن) جمع‏آوری شود و پس از طبقه‏بندی، تسهیلات لازم برای محققان فراهم آید.
واحد مطبوعات
كتابخانه‏ی تخصصی جهت تحقق اهداف خود مبنی بر جمع‏آوری تمامی آثار حول محور مهدویت، اقدام به تأسیس واحد مطبوعات نموده است.
این واحد دارای بخش‏های زیر است:
1 ـ بخش استخراج عناوین: بررسی و تورق نشریات و استخراج عناوین تعیین شده همراه با مشخصات كامل، وظیفه‏ی این بخش می‏باشد.
2 ـ بخش زیراكس: وظیفه‏ی این گروه تصویربرداری از مقالات، اشعار و نكاتی است كه گروه استخراج، آن‏ها را از مجموعه‏ی نشریات داخلی و خارجی جمع‏آوری كرده است.
3 ـ بخش مونتاژ و آلبوم سازی: چینش و صفحه‏آرایی عناوین تصویربرداری شده روی برگ A4 متناسب با مقالات و اشعار و نكات و نیز آلبوم سازی و طبقه‏بندی آن‏ها و همچنین انتقال آن‏ها به مخزن جهت استفاده‏ی محققان، آخرین مرحله از وظایف واحد مطبوعات است.
فعالیت‏های انجام شده
واحد مطبوعات تاكنون توانسته است نشریات موجود در آرشیو بعضی از كتابخانه‏ها را، از سال 1284 تا 1379 شمسی به صورت پراكنده بررسی و تورق كرده و كلیه‏ی مقالات و اشعار و نكات مربوط به موضوع كتابخانه را استخراج و تصویربرداری نموده و تسهیلات لازم را برای محققین فراهم نماید.
اهم فعالیت‏های این واحد عبارتند از:
1 ـ مجموع عناوین بررسی شده بر حسب ماه 42000 ماه است كه نتیجه‏ی بررسی آن عبارتست از:
* استخراج بیش از 3500 عنوان مقاله
* استخراج بیش از سه هزار قطعه شعر
* استخراج بیش از 2000 عنوان نكته
2 ـ نمایه‏سازی موضوعی 600 عنوان مقاله پیرامون موضوع مهدویت.
3 ـ تلاش در جهت تدوین مقاله‏شناسی مهدویت، كه تاكنون بیش از 300 عنوان
مقاله را چكیده نویسی و معرفی نموده است.
واحد مدارك غیر مكتوب
از آن جا كه اسناد و مدارك مربوط به امام زمان علیه‏السلام منحصر به اسناد مكتوب نیست، كتابخانه‏ی تخصصی صاحب‏الزمان علیه‏السلام واحدی را به نام اسناد غیرمكتوب تأسیس نمود تا تمامی اسناد غیرمكتوب، در قالب نوار، فیلم، نقاشی، دیسكت و CD، پوستر، برچسب، تمبر و ... و آثار هنری دانش‏آموزان را در ارتباط با امام زمان علیه‏السلام جمع‏آوری نماید.
واحد فوق جهت تسریع در انجام وظایف خود، اقدام به تأسیس بخش‏های مختلفی نموده است كه عبارتند از:
الف: بخش صوت و تصویر: این بخش وظیفه دارد كلیه‏ی نوارهای كاست، فیلم و حلقه‏های فیلم (سینمایی و مستند) در
ارتباط با موضوع كتابخانه را جمع‏آوری نماید. در این میان می‏توان از سخنزانی‏های مرحوم آیت‏الله علامه‏ی امینی صاحب كتاب شریف الغدیر نام برد.
تاكنون بیش از 100 نوار از آن‏ها پیاده گردیده است كه پس از ویرایش و تصحیح جهت مخزن كتابخانه آماده خواهد شد. همچنین بیش از هفت حلقه فیلم مستند و داستانی جمع‏آوری كرده است.
ب: بخش هنری: این بخش موظف است فعالیت‏های هنری هنرمندان و دانش‏آموزان و دانشجویان، اعم از روزنامه‏ی دیواری، نقاشی، آویز، كارت پستال، خطاطی، نامه‏ای به امام زمان علیه‏السلام و كلیه پوسترهای مربوط به آن حضرت و تابلوهای
نقاشی و آویز و كارت پستال و طرح‏های گرافیكی، برچسب و تمبر را جمع‏آوری و طبقه‏بندی نماید كه انشاءاللّه در آینده به
عنوان موزه، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
واحد اسناد
واحد اسناد وظیفه دارد كلیه‏ی اسناد تاریخی و ثبتی در حریم موضوع امام زمان علیه‏السلام را جمع‏آوری نماید مثل وقفنامه‏ها (كه تاكنون 104 وقفنامه شناسایی شده است) و وصیتنامه‏های شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس كه نام شریف و مقدس امام زمان علیه‏السلام در آن‏ها ثبت گردیده است (تاكنون بیش از 500 عنوان وصیتنامه شهدا جمع‏آوری گردیده است.) همچنین كلیه اسناد تاریخی و اسنادی كه نام شریف امام زمان علیه‏السلام در آن‏ها مشخص و معلوم است كه فتاوای علما از جمله فتوای معروف میرزای شیرازی در مورد تحریم تنباكو (الیوم استعمال تنباكو و توتون بأیّ نحو كان در حكم محاربه با امام زمان عجل الله تعالی فرجه است) از این جمله است.
واحد اطلاع رسانی
واحد اطلاع رسانی وظیفه دارد كلیه‏ی آثار مربوط به موضوع امام زمان علیه‏السلام را به صورت فعّال و دسترسی آسان در رایانه آماده نماید كه تاكنون بیش از 700 جلد كتاب نمایه‏سازی شده در رایانه ثبت گردیده است و آماده‏ی ارائه به محققین محترم می‏باشد. در این نمایه، موضوعات مختلف مهدویت اعم از حكومت، انتظار ظهور، عصر ظهور، نوّاب، منتظرین و .... هركدام به طور تفصیل مطالعه شده و با ذكر صفحات كتبی كه این موضوعات در آن ها بحث شده در رایانه آماده است و قابل استفاده می‏باشد. ارسال كتب و مقالات به شبكه‏ی اینترنت و مبحث پرسش و پاسخ رایانه‏ای از طریق شبكه‏ی اینترنت نیز از فعالیت‏های این واحد است.
واحد مخزن
واحد مخزن محل نگهداری كلیه‏ی فعالیت‏های واحدهای كتابخانه‏ی تخصصی صاحب الزمان علیه‏السلام است و تاكنون بیش از 5000 جلد كتاب در موضوع امام زمان علیه‏السلام را جمع‏آوری نموده است. همچنین محصولات واحدهای مختلف كتابخانه اعم از مقالات و اشعار و نكات و كتابنامه‏های خطی و چاپی و اسناد ... در این واحد
نگهداری می‏شود و جهت ارائه به محققین محترم آماده است.

منبع : سایت سراج

-->