تبلیغات
ما آخرالزمانیها - کتابشناسی توصیفی حضرت مهدی (عج )
جمعه 15 تیر 1386

کتابشناسی توصیفی حضرت مهدی (عج )

   نوشته شده توسط: ۷۶۷    نوع مطلب :مقاله ها ،

كتابشناسی توصیفی حضرت امام مهدی(عج)

حسین‏علی عبداللهی

امروزه اطلاع‏رسانی از ضروریات و كارآمدترین امور .....

كتابشناسی توصیفی حضرت امام مهدی(عج)

حسین‏علی عبداللهی

امروزه اطلاع‏رسانی از ضروریات و كارآمدترین امور مراكز آموزشی و پژوهشی است كه نقش مهمی در امر تحقیقات دارد.
این نوشتار نیز كه یك كتابشناسی توصیفی است جستاری است در معرفی تازه‏نشرها پیرامون حضرت امام مهدی(عج) كه برای اولین بار در سال 1381 چاپ و نشر یافته است امید است مورد رضایت آن حضرت قرار گیرد. انشاء الله.
1. آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری؛ عزت مهاجرانی، قم، عباد، 24 صفحه وزیری، شمیز.
كتاب حاضر اشاره به بررسی شباهت امام مهدی(عج) به انبیاء گذشته دارد كه بیش از بیست و پنج پیامبر از پیامبران الهی را نام برده است.
2. آیتی از آسمان در ظهور امام زمان(عج)؛ نادر، فضلی، تهران: نیك معارف، 48 صفحه، رقعی (شمیز).
نویسنده در این مجموعه، داستان‏هایی از پیامبران در قرآن را ارائه می‏دهد كه پیامبران نشانه‏های قدرت خدا را به مردم نشان می‏دادند و آنان نمی‏پذیرفتند. این داستان در قرآن برای دلداری پیامبر آمده است. وی با بهره‏گیری از آیات و روایات، به مسئله نابودی باطل و پیروزی حق می‏پردازد كه به دست آیت بزرگ الهی، امام مهدی(عج) صورت خواهد گرفت؛ آیتی كه در سوره شعراء، آیه 4، خداوند وعده آن را داده است. «اگر بخواهیم آیتی در آسمان بر آنها فرود می‏آوریم كه در برابر آن آیت گردن‏ها، به فروتنی و تسلیم فرود آیند»، در پایان گزیده‏هایی از دعای ندبه ترجمه و تفسیر شده است.
3. آیا به یاد امام زمان(عج) هستید؟ محمدتقی صرفی، قم: محدث، 128 صفحه، رقعی (شمیز)
نویسنده با بهره‏گیری از كتب روایی و تاریخی، ضمن بیان زندگانی امام مهدی(عج) از ولادت تا امامت به شرح دوران غیبت صغرا می‏پردازد، سپس درباره غیبت كبرا بحث می‏كند و نام برخی از اشخاصی را كه موفق به دیدن آن حضرت شده‏اند ذكر می‏كند و در ادامه عناوینی نظیر پیام‏هاو توقیعات آن حضرت، آیات نازل شده در شأن امام مهدی(عج)، القاب و كنیه‏های امام مهدی(عج)، وظایف شیعیان در دوران غیبت و علائم ظهور امام مهدی را شرح می‏دهد.
4. از ظهر تا ظهور؛ حسین ایرانی، ویراسته علی كرم جلالوند قم: نورالسجاد (علیه‏السلام)، 63 صفحه پالتویی (شمیز)، این اثر گفتاری است كوتاه در بررسی ارتباط قیام امام حسین (علیه‏السلام) و امام عصر (علیه‏السلام) با استناد به روایات شیعی، نویسنده معتقد است از ابتدا بین مظلوم و انتقام گیرنده وی، ارتباطی قوی بوده و در قرآن نیز بدان تصریح شده است و قطعا شهادت امام به عنوان مظلوم بزرگ تاریخ اسلام. بدون انتقام و منتقم مفهومی ندارد. وی در ادامه ارتباط شهادت امام حسین در ظهر عاشورا با قیام و ظهور امام عصر در آخرالزمان را با استناد به روایات ذكر و وی را به عنوان انتقام گیرنده خون امام معرفی كرده است. وی وجوه این ارتباط را ارتباط نزدیك خانوادگی دو امام، قیام هر دو با شمشیر، شعار یالثارات الحسین توسط یاران امام عصر(عج)، قیام از مكه و استقرار در كوفه، ظهور در روز عاشورا، اهداف یكسان هر دو امام و... ذكر كرده است.
5. استراتژی انتظار؛ اسماعیل، شفیعی سروستانی، جلد 1 و 2، تهران: موعود عصر، چاپ اول، 160 صفحه، رقعی (شمیر).
جلد اول، كتاب استراتژی انتظار در خود و با خود، روح مقاومت و تلاش برای رفتن و رسیدن و بالاخره ذكر نام بلند حضرت صاحب الزمان(عج) را دارا است. نظریه‏ای كه گذار از غربزدگی را متذكر می‏شود.
جلد دوم، كه در چهار فصل تنظیم شده است. فصل نخست به صورت خلاصه ناخدا بر ضرورت تدوین استراتژی و ملزومات آن است. فصل دوم در برگیرنده دوازده دلیل است و در فصل سوم همه مطالب منحصر به گفت‏وگو درباره جهت و حجیّت اهل بیت (علیهم‏السلام) و بالاخره امام عصر (علیه‏السلام) به عنوان حجت موجه شده است امری كه قطب میانی و ركن ركین استراتژی مهدوی را می‏نمایاند.
6. امام مهدی دوازدهمین برج ولایت؛ اثبات وجود حضرت حجة بن الحسن العسكری(عج) از دیدگاه علمای بزرگ اهل سنت، محمد تقی گلی قم: دارالنشر. 160 ص، فارشی، رقعی (شمیز)
نویسنده در پاسخ به این پرسش كه آیا اهل سنت اعتقادی به مهدی موعود دارند، به تألیف این كتاب پرداخته، وی با نگاهی به كتاب‏های اهل سنت، پس از بحث در میلاد حضرت ولی عصر از نظر شیعه و سنی، ویژگی‏های امام مهدی(عج) را از دیدگاه اهل سنت بررسی كرده و پس از بیان علائم ظهور از دیدگاه شیعه و سنی اخباری از ادیان غیر از اسلام، درباره ظهور حضرت و نیز غیب پیامبران گذشته ارائه داده است و احادیثی در اثبات امام مهدی (علیه‏السلام)، از رسول خدا و علی (علیه‏السلام) ارائه كرده است.
7. اعمال شعبانیه؛ محمدرضا فؤادیان، تهران: بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، پالتویی(شمیز)
نویسنده كتاب را در سه بخش تدوین نموده. بخش اول فضیلت نیمه شعبان، بخش دوم اعمال شب نیمه شعبان، بخش سوم اعمال روز نیمه شعبان.
8. ارتباط معنوی با حضرت مهدی(عج)؛ حسین گنجی، قم، بقیة الله(عج)، 192 صفحه، وزیری، (شمیز)
نویسنده غیبت امام، امكان ملاقات در عصر غیبت و فایده‏های غائب بودن امام را آورده و در بخشی از كتاب حكایات و تشرفات برخی از علماء معاصر را آورده است. و در پایان علل عدم ارتباط ما با امام زمان(عج) را بررسی كرده است.
9. امید آخر كیه؟؛ م، حسنی؛ منصور، متقی، قم: یاران قائم(عج)، 12 ص، خشتی (شمیز).
كتاب حاضر داستانی است شیرین همراه با اشعار كه برای كودكان تدوین شده است.
10. او گفت؛ سیدمحمد علوی، ویراسته سیدعلی رضوی، مشهد: پارسیران، 65 صفحه، رقعی (شمیز)
نوشتار حاضر مجموعه‏های شعر فارسی در مدایح و مراثی امام مهدی(عج) است.
11. بازگشت به زمین پس از ظهور؛ ابراهیم رحیمی بندرآبادی، ویراسته علی‏كرم جلالوند، قم: اسحار، 72 ص، پالتویی (شمیز)
نویسنده به موضوع رجعت و اثبات آن و سپس به مباحث امام مهدی(عج)، ظهور و نشانه‏های ظهور حضرت با استناد به احادیث پرداخته است.
12. بامداد بشریت؛ مجموعه‏ای از پرسش‏ها و پاسخ‏ها پیرامون امام زمان(عج)، محمدجواد مروّجی طبسی، ویراسته محمدرضا كرمانی، قم: بوستان كتاب، 167 صفحه، رقعی (شمیز)
نوشتار حاضر شامل 43 پرسش و پاسخ درباره امام مهدی(عج) و مسئله مهدویت است. این پرسش و پاسخ‏ها به ترتیب و مبانی اعتقاد به مهدویت، میلاد منجی بشریت، راز طول عمر، فلسفه غیبت، نشانه‏های ظهور، ویژگی‏های امام زمان، دولت جهانی مهدی(عج) ظهور و دشمنان امام زمان(عج) است. مطالب كتاب عمدتا بر محور روایات و احادیث منقول از پیامبر (صلّی‏اللّهُ‏علیه‏وآله‏وسلّم) و ائمه اهل بیت (علیهم‏السلام) سامان یافته است و جنبه نقلی دارد و جز در مواردی بسیار معدود و مختصر، از ارائه هر گونه تحلیلی خودداری شده است.
13. بررسی مقایسه‏ای بین حضرت مهدی (علیه‏السلام) و امام حسین (علیه‏السلام)؛ علی، كریمی، جهرمی، تبریز: ستاد بزرگداشت مراسم نیمه شعبان، مسجد آیت الله انگجی، 62 ص، رقعی (شمیز)
پژوهشی است درباره شباهت‏های امام مهدی(عج) با امام حسین (علیه‏السلام)و پیوند و ارتباط مادی و معنوی آن دو با یكدیگر از دیدگاه آیات و رویات، نویسنده در 17 فصل به 17 مورد از این ارتباط و پیوندها اشاره كرده و آنها را توضیح داده است.
14. با كاروان مهدی (علیه‏السلام)؛ علی كیالها، قزوین، اسلام، 167 ص، وزیری، (شمیر).
تلاش نویسنده در این كتاب در اثبات حق بودن مهدی(عج) و مسئله ظهور و آگاه كردن اقشار ملل به ویژه بی‏خبران و مغرضانی است كه تصور می‏كنند جهان كنونی از ابتدا چنین بوده و همچنان با ظلم و بی‏عدالتی پیش‏رفته و به نابودی مطلق خواهد پیوست. در واقع این نوشتار با آوردن استدلالی علمی و متفن سعی در اثبات ظهور حضرت و تشكیل حكومتی جهانی و برقراری عدلی فراگیر و جهانی است.
15. بیا تا دعایش كنیم؛ حسن شادروان، قم، مركز بین المللی نشر ایرا، 298 ص، جیبی، شمیر.
مجموعه‏های نفیس از ادعیّه وارده در مورد امام زمان (علیه‏السلام) بهمراه 14 نكته كلیدی برای عاشقان آن حضرت نویسنده فهرست مطالب به این ترتیب آمده است.
بخش اول: نمازهایی حضرت
بخش دوم: دعاها
بخش سوم: زیارات
بخش چهارم: استخاره و حرز
16. روایح المسك و العنبر؛ سیدیحیی، فاضل همدانی، با تصحیح صفر فلاحی، قم: زائر، 183 ص، رقعی (شمیز)
عنوان روی جلد: روائح المسك والعنبر فی اوصاف الامام القائم المنتظر، نشانه‏های قائم آل محمد (صلّی‏اللّهُ‏علیه‏وآله‏وسلّم)
17. روح بهار، امام زمان(عج) در آئینه دعا؛ بضمیمه بخش‏های از مناجات شعبانیه، منیره، زارعان، به كوشش مركز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما، قم: بوستان كتاب قم، 182 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
چند متن ادبی در مدح امام مهدی(عج) است، نویسنده با بهره‏گیری از روایات و دعاهای وارد شده، با نثری ادبی در دو گفتار، وی پس از تشبیه امام زمان به روح بهار، در وصف شخصیّت امام زمان(عج) سخن گوید و پس از بیان آتش درونی حاصل از هجران، دوران وصل و ظهور را به توصیف می‏كشد. در گفتار دوم مناجات شعبانیه را زمزمه وصل عاشقان می‏نامد.
18. ره‏توشه مهدی یاوران؛ نویسندگان، تهران: بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج)، 288 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
مجموعه‏ای است كوتاه از مباحث مهدویت كه برای مبلغان دینی سامان یافته است. مجموعه درصدد است دستمایه‏هایی هر چند اندك را در این زمینه به مبلغان ارائه دهد.
همچنین مبانی اعتقادی مهدویت، مهدی(عج) در قرآن، اوصاف منتظران حقیقی، وظایف منتظران، زمینه‏های ظهور، اوصاف یاوران امام مهدی(عج) در ادعیه ماه رمضان، امام علی (علیه‏السلام) و امام مهدی (علیه‏السلام).
19. رهبر جاودان، زندگی امام زمان(عج)؛ جلد سیزدهم بحارالانوار: ترجمه، میرمحمد خامسی، تهران، زرینِ نگارستان كتاب، 616 ص، وزیری، گالینگور.
این كتاب ترجمه جلد سیزدهم كتاب بحارالانوار، حاوی گزارشی تفضیلی با محتوای تاریخی ـ حدیثی در زندگانی امام مهدی (علیه‏السلام) است.
اهم عناوین كتاب عبارتنداند. بررسی فرقه‏های انحرافی، مهدویت در اسلام، فرقه‏های صوفیّه شیعه و سنی، بهائیگری و منشأ پیدایش آن، سپس به زندگینامه حضرت و انتظار فرج و علایم ظهور با استناد به احادیث پرداخته است.
20. چهل سخن، برگزیده‏ای از سخنان حضرت مهدی(عج)؛ ویراسته عبدالحسین طالعی؛ گرد آمدی مهدی شیز ری، تهران: ریحان، 46 ص، رقعی (شمیز)
این اثر، ترجمه و شرح مختصر 40 نكته از كلمات گهربار حضرت ولی‏عصر(عج) است. این مجموعه با هدف برقراری انس و ارتباط بیشتر خوانندگان نسبت به آن امام گردآوری شده است.
21. امام مهدی، طول عمر؛ هادی حسین، نظارت و اشراف محمد حكیمی: ویراسته حمیدرضا نگهبان، مشهد، آستان قدس رضوی، رقعی (شمیز)
این نوشتار نگاهی گذرا به چگونگی طول عمر دارد و از نظرهای مختلف به آن می‏پردازد تا برخی تردیدها درباره طول عمر امام مهدی (علیه‏السلام) زدوده شود و اعتقاد به زنده بودن آن امام و ظهور ایشان در سپس زندگی طولانی تردیدناپذیر جلوه كند.
22. حدیث آرزومندی؛ شرحی بر دعای ندبه، علی كریمی جهرمی، قم: راسخون، 226 ص، فارسی، وزیری (شمیز)
شرحی روان و آسان بر دعای ندبه و بررسی فضایل و مقامات امام مهدی (علیه‏السلام) با استناد به احادیث است.
23. حضرت مهدی(عج) از ظهور تا پیروزی؛ سیدحسین تقوی، قم: اصفیاء، 432 ص، وزیری (شمیز)
پژوهشی است در شناخت هر چه بهتر و روشمندتر مسئله مهدویت و امام عصر(عج) و تجزیه مباحث مربوط به آن حضرت از شناسایی شخصیتی حضرت گرفته تا معنای غیبت و وظائف مؤمنان در آن دوران، نایبان و مرزهای نیابت، نشانه‏ها دور و نزدیك ظهور و زمینه‏های ضروری برای آن، روش‏ها و عملكرد حضرت پس از ظهور حكومت جهانی، مدعیان مهدویت و... را مورد بررسی قرار داده است.
24. پنجاه و نه درس زندگی از سیره عملی حضرت امام مهدی (علیه‏السلام)؛ حمیدرضا كفاش، تهران: عابد، 59 ص، رقعی (شمیز)
مجموعه‏ای است از احادیثی درباره امام مهدی(عج) و سیره عملی ایشان در پس از ظهور، گرد آورنده 59 حدیث از امامان معصوم (علیهم‏السلام) را از منابع روایی گوناگون در این باره گرد آورده است كه ویژگی‏های امام مهدی و سیره عملی ایشان را بیان می‏كند.
25. آشتی با امام زمان(عج)؛ محمد شجاعی، تهران، محیی، 344 ص، رقعی (شمیز)
این كتاب در چهار بخش تدوین شده كه به ترتیب از مباحث نظری شروع و به مباحث عملی و كاربردی و نیز مباحث روز خاتمه می‏یابد.
بخش اول: انسان، راه و راهنما
بخش دوم: غم‏نامه و آشتی
بخش سوم: امیدها و نویدها
بخش چهارم: وظایف الهی و مسلّم ما نسبت به امام زمان (علیه‏السلام)
26. جان جهان مهدی صاحب الزمان؛ محسن قائمی امیری، قم: صبح صادق، 111 ص، رقعی (شمیز)
مجموعه‏ای است از اشعار و سرودهای پیرامون حضرت مهدی (علیه‏السلام)
27. ویژگی‏های حضرت مهدی(عج)؛ شریف سائل، قم، عطر عترت، 100 ص، رقعی، شمیز
كتاب حاضر، نگاهی گذراست به كتاب (الخصائص المهدیه) آیت الله میرزا محمدباقر فقیه ایمانی، این كتاب چهل ویژگی از ویژگی‏های حضرت مهدی(عج) را مورد بررسی و تحقیق قرار داده است.
28. امام زمان(عج) سلام و شهداء؛ سالم جعفری، قم: محمد و آل محمد، 208 ص، رقعی، شمیز
كتاب حاضر در برگیرنده وصیت نامه شهدا، و سفارشات شهداء بر اهمیت شناخت حضرت مهدی(عج) و نجوای رزمندگان اسلام در جبهه‏ها با حضرت مهدی(عج)
29. از حسین تا مهدی(عج)؛ محمدرضا فوائدیان: تهران، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (علیه‏السلام)، 52 ص، رقعی (شمیز)
این نوشتار می‏كوشد گوشه‏هایی از ارتباط و پیوست امام حسین (علیه‏السلام) و مهدی موعود(عج) را از منظرهای مختلف و در ابعاد گوناگون بررسی كند و فهرست‏وار آنها را در چهار بخش (همراه با قرآن، روایات و ادعیه و زیارات، تشرفات و یك خاتمه بر شمارد.
30. آفتاب در نگاه خورشید؛ مرتضی طاهری، كرج، عمد، 142 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
كاوشی است در گفتارهای امام رضا (علیه‏السلام) درباره امام عصر (عج)، نویسنده با بهره‏گیری از روایات امام رضا (علیه‏السلام)، سعی در بازشناسی شخصیّت و مقام امام مهدی(عج) در نگاه امام هشتم دارد. شرایط دشوار عصر غیبت و وظایف شعیان در این عصر و بیان فلسفه انتظار و نوید به ظهور و پیروزی امام مهدی(عج)، از نگاه امام رضا (علیه‏السلام)، از دیگر مباحثی است كه در این مجموعه آمده است.
31. آشنایی با حضرت مهدی(عج) در انتظار ظهور؛ گروه كتاب نشر گلستان كوثر، ویراستار، سیدجواد محمودی، تهران: گلستان كوثر، 64 ص، جیبی (شمیز)
كتاب حاضر به مباحثی چون جایگاه انتظار، تعیین وقت ظهور، مقام منتظران، آزمایش شیعیان در زمان غیبت، حفظ دین در زمان غیبت با استناد به احادیث پرداخته است.
32. امید منتظران مهدی (علیه‏السلام)؛ دعای ندبه از دیگاه معصومین (علیهم‏السلام)، مهدی مهدوی، قم، دانش هوشیار، چاپ اول، 3000 نسخه، 308 ص، رقعی، (شمیز)
این كتاب مجموعه‏ای گرانبها در شناخت و معرفت مفاهیم دعای ندبه با استفاده از سخنان گهربار و نورانی اهلبیت (علیهم‏السلام) گردآوری شده كه در حقیقت شرحی روایتی، مختصر، و روان بر فرازهای ندبه می‏باشد.
33. شرحی بر دعای ندبه؛ محیی‏الدین العلوی الطالقانی، مصحح علی‏اكبر غفاری، تهران مؤسسه انتشارات امیركبیر، 360 ص، وزیری (شمیز)
این كتاب قبلاً تحت عنوان «كشف العقدة: شرح دعای ندبه» بوسیله نشر صدوق در سال 1377 منتشر گردیده است.
مجموعه حاضر شرحی است بر دعای ندبه با بررسی سند این دعا و نقل سخنان بزرگان شیعه در مورد سند دعا كه نویسنده محترم به خوبی بررسی كرده است.
34. مهدی طبیب طبیبان؛ معصوم نظری، قم، دارالنشر اسلام، 108 ص، رقعی (شمیز)
نوشتار حاضر بیان داستانی از كرامت‏های امام مهدی (علیه‏السلام) نسبت به شیعیان.
35. سیمای نورانی امام زمان(عج) در قرآن و نهج‏البلاغه؛ عباس كمساری، ویراسته الف توحیدی، قم، سماء، 135 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
مجموعه مباحثی است درباره امام مهدی(عج) و ویژگی‏های ایشان، نویسنده در دو فصل به معرفی سیمای امام مهدی(عج) در قرآن و نهج‏البلاغه پرداخته است. وی آیات و پیش‏گوی‏هایی قرآن را كه درباره امام مهدی(عج) تأویل شده، گرد آورده و با بهره‏گیری از منابع روایی، به تفسیر و توضیح آن پرداخته است. در بخش دوم، اخبار آخر زمان از نگاه امام علی (علیه‏السلام)، ویژگی‏های دولت كریمه، امكان تشرف به محضر امام در عصر غیبت، فلسفه غیبت، علائم ظهور و مسئله طول عمر را با محوریت نهج‏البلاغه و با بهره‏گیری از دیگر منابع روایی، مورد توجه قرار داده است.
36. سیمای مهدویت در قرآن؛ محمدجواد، مولوی‏نیا، قم: امام عصر(عج)، 200 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
در پژوهش حاضر 75 آیه و ترجمه آن، با استناد به روایات شیعه، و مضامین و محتوای آن را توضیح و تفسیر كرده است. نویسنده از مجموع آیات مذكور تفسیر و توضیحات و مربوط، به این نتیجه رسیده است كه ظهور مصلحی كه حكومت الهی را در جهان تأسیس و خود مجری قوانین آن باشد. امری قطعی است، اما زمان وقوع آن منوط به آمادگی فكری و اجتماعی و فراهم شدن زمینه مساعد است.
37. سلام موعود؛ بیان توصیفی از زیارت ناحیه مقدسه، محمدرضا سنگری، قم، یاقوت، 80 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
بیانی است توصیفی از زیارت ناحیه مقدسه كه از زبان مبارك امام مهدی(عج) صادر شده است. این زیارت سوگنامه امام مهدی و مرثیه بلند آن بزرگوار بر مصایب و رنج‏های امام حسین (علیه‏السلام) در روز عاشورا است كه در آن به توصیف لحظه‏های شهادت امام و غربت و مظلومیت اهل بیت (علیهم‏السلام) پرداخته شده است.
38. مجموعه مقالات؛ تهران، ناشر دبیرخانه دائمی اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(عج)، 462 ص، وزیری، شمیز
جلد اول این كتاب حاوی مقالات برگزیده است كه در نقد و بررسی نظریه‏های نجات، تبیین مبانی مهدویت، جهت سومین اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(عج) نگاشته شده است:
بخش اول ادیان
ـ انقلاب جهانی امام مهدی(عج)، ابراهیم آوریچ ـ بوسنی هرزگوین ـ سارایوو
ـ حكومت مهدی در اندیشه‏ی سیاسی، سیدجعفر كشفی دارابی، سیدحجت كشفی، سوئد، استكهلم دنیای آرمانی ادیان: رنیان ارون رونگسای، تایلند، بانكوك
ـ سیمای مهدی: در صحاح سته، مهدی رستم‏نژاد
ـ غیبت امام زمان، علل و آثار آن از دیدگاه امیرالمؤمنین (علیه‏السلام)؛ میرصادق سیدنژاد
ـ المخلص فی سفراد شعیاء: معروف عبدالحمید
ـ المهدویة عند اهل‏البیت: علی اسلامی
ـ المهدی فی الكتاب و السنة موجزات: محمدهادی معرفت
ـ فلسفه و آثار غیبت در روایات: ابراهیم رمضانیان
ـ نجات در هند و سیم: ابراهیم رمضانیان
بخش دوم: مكاتب و دیدگاهها
ـ فرجام تاریخ در اندیشه معاصر: بهروز رشیدی
ـ مهدویت از دیدگاه استاد (شهید مرتضی مطهری: محترم شكریان)
39. زیارت ناحیه مقدسه؛ مقدمه زینت سیدمیرزایی، با ترجمه: مهدی الهی قمشه‏ای، قم به وثوق 63 ص، رقعی (شمیز)
این كتاب كه با یك مقدمه شروع شده است و سپس زیارت ناحیه مقدسه كه زیارت امامی محبوب از امامی شهید و مظلوم است آمده است.
40. زیارت ناحیه مقدسه، زیارت آل یاسین؛ مترجم: محمدجواد مولوی‏نیا، قم: امام عصر(عج) چاپ دوم، 76 ص جیبی (شمیز)
كتاب حاضر ترجمه آن روان و آسان از ناحیه مقدسه است كه این زیارت از زبان حضرت ولی عصر(عج) مهدی موعود(عج) می‏باشد كه در زیارت ابا عبدالله الحسین (علیه‏السلام) می‏باشد. همچنین اشاره‏ای به جزئیات واقعه عاشورا و اسارت اهل بیت رسول خدا (صلّی‏اللّهُ‏علیه‏وآله‏وسلّم) و مصائب و گرفتاریهای آنان می‏پردازد.
41. زندگانی حضرت امام مهدی(عج)؛ نویسندگان: جمعی از علمای لبنان، مترجم، حمیدرضا كفاش، تهران، عباد، 56 ص، رقعی (شمیز)
نگاهی است گذرا از زندگی‏نامه حضرت مهدی(عج) از تولد تا غیبت و بررسی دوران غیبت و اشاره‏ای به علامات ظهور با استناد از آیات و روایات.
42. زنده روزگاران؛ حسین فریدونی، تهران: آفاق، 168 ص، رقعی(شمیز)
كتاب حاضر جستاری است در دیرزیستی امام عصر (علیه‏السلام) و بررسی طول عمر آن حضرت از دیدگاه علمی و ادیان و مذاهب و در بخشی از كتاب دیدگاههای اندیشمندان دینی را جمع‏گردآوری كرده است.
43. منتظر چشم به راهی دیگر؛ مهدی حكیمی زیر نظر استاد محمد حكیمی، مشهد، آستان قدس رضوی، 78 ص، رقعی (شمیز)
نوشتار حاظر در تبیین مفهوم انتظار و معانی و آثار آن و جایگاهی كه انتظار در مكتب ما داردو بررسی رابطه تنگاتنگ امام و امت.
44. مجموعه مقالات (2)؛ تهران، ناشر دبیرخانه اجلاس دائمی دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(عج)، 488 ص، وزیری (شمیز)
این كتاب جلد دوم مقاله‏های برگزیده‏ای است كه در نقد و بررسی (نظریه‏های نجات) و تبیین (مبانی مهدویت) جهت ارائه به سومین اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(عج)، نگاشته شده است.
مؤلفان محترم كوشیده‏اند در حد توان در موضوع اصلی، ادیان (شامل مبانی مهدویت در اسلام، موعود و آخرالزمان در یهودیت، مسیحیت، زرتشیت و...) و نظریه‏های نجات، مكاتب و دیدگاه‏ها ضمن تحقیق در خصوص عنصر نجات و مسائل مرتبط به مهدویت به تحلیل و كنكاش بپردازند.
كتاب در دو بخش آمده است.
بخش اول: ادیان
ـ اصلاحات مهدوی (تنها راه نجات)؛ عباس پسندیده
ـ منجی، محور بنیادین گفتگوی تمدن‏ها، محمد نقی‏زاده
ـ علل الغیبة و فلسفتها؛ محمدهادی یوسفی غروی
ـ بررسی نظریه‏های مختلف در تشكیل حكومت واحد جهانی به منظور استقرار صلح و عدالت جهانی، سیداصغر جعفری
ـ بررسی نظریه‏ی نجات در آیین بودا، لیلی حافظیان
بخش دوم: مكاتب دیدگاه‏ها
بررسی آرمان شهر دینی و آرمان شهر حكیم فارابی، غلامحسین احمدی
امام مهدی(عج) در نگاه امام خمینی؛ فرج الموحدایت‏نیا
پایان تاریخ و واپسین انسان در قلمرو و تئوری‏های مدرن غربی و نظریه‏های ولای شیعی، محمد مددپور
45. خصائص المهدی(عج) یا ویژگی‏های امام زمان(عج)؛ تهران: حسینه، 398 ص، فارسی رقعی (شمیز)، این كتاب به معرفی 56 ویژه‏گی از ویژه‏گی‏های خاص حضرت مهدی(عج) پرداخته است.
46. خسرو خوبان، ویراسته علی عظیم الشأن؛ تهران: طور، 95 ص، فارسی. رقعی (شمیز) گزارشی است از تولد امام عصر(عج) تا آغاز غیبت صغرای آن حضرت نویسنده در 3 بخش، گزارشی از زندگی امام مهدی(عج) را از تولد تا زمان غیبت صغرا ارائه داده است. در بخش نخست، با عنوان سایه‏های امید، به چگونگی ازدواج امام عسكری و نركس خاتون و میلاد امام عصر پرداخته است. در بخش دوم، با عنوان آغاز انتظار، به مباحث زمان تولد امام تا ایام شهادت امام عسگری (علیه‏السلام) پرداخته است.
بخش سوم، با عنوان فتنه‏های روزگار، مختصری است درباره امامت ایشان در ایام غیبت صغرا و نیز اشاره‏ای است به مشكلات غیبت كبری، گزارش‏های كتاب براساس روایاتی است كه دانشمندان شیعه در كتاب‏های خود نقل كرده‏اند.
47. خورشید می‏خندد؛ افسانه شعبان‏نژاد، به كوشش مؤسسه فرهنگی انتظار نور، قم، بوستان كتاب قم، فارسی،؟؟؟ (شمیز)
نوشتاری است كوچك در قالب داستانی برای آشنا ساختن كودكان با سالروز نیمه‏شعبان و فرهنگ جشن و عیدی در آن روز، عبارات داستان با عنوان امروز نیمه شعبان آغاز می‏شود كه در هر بند، مفاهیمی انسانی و معنوی به كودكان معرفی شده است.
48. مشتاقی و محجوری؛ گزیده، اولین جشنواره سراسری شعر انتظار آبان ماه، 1380، گرد آرونده اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مركزی، 80 ص، رقعی، شمیز
این كتاب در برگیرنده اشعار انتظار كه توسط جمعی از شاعران كه شوق رنج بهجت‏آور انتظار و حدیث آرزومندی را به مدد الطاف خداوندی با حنجرهای بغض‏آلوده خویش سرائیدنده می‏باشد.
49. مژده ظهور؛ سیدسلیمان مدنی تنكابنی، [محل نشر و ناشر نیآمده] 60 ص، رقعی، (شمیز)
این كتاب اشاره دارد به مباحث پیش از ظهور و اقدامات غرب برای رویاروی با ظهور و جنگ آمریكا و متحدانش با عراق و پیامدهای حمله آمریكا به عراق و گرفتاریهای ملت عراق در آخرالزمان.
50. گفتمان مهدویت، سخنرانی‏های گفتمان سوم؛ قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 296 ص. رقعی، (شمیز)
كتاب حاضر مجموعه مقالات و سخنرانی‏های سومین گفتمان مهدویت است كه بكوشش مؤسسه فرهنگی انتظار نور در سال 1380 برگزار شده است و در بردارنده مجموعه مقالات و سخنرانی‏ها ذیل است.
1. مهدویت از دیدگاه مذاهب اسلامی؛ مرتضی عسگری
2. آثار و فواید وجودی امام عصر(عج)، در زمان غیبت؛ محمدتقی مصباح یزدی
3. بررسی مفهوم مهدی(عج) نوعی و اثبات دیدگاه تشیع در مورد حضرت مهدی (علیه‏السلام)؛ محمدمهدی آصفی
4. بررسی ابعاد تربیتی (انتظار محور)؛ محمدصادق (محیی‏الدین) حائری شیرازی
5. بررسی ادله‏ی عقلی اثبات وجودی امام زمان(عج)؛ علی ربانی گلپایگانی
6. بررسی نقش و وظیفه‏ی نهادهای دینی در ترویج نظام تربیتی (انتظار محور)؛ محسن قرائتی
7. مقدمهای به آثار تربیتی و روان شناختی انتظار؛ محمدرضا شرفی
8. بررسی شبهات مهدویت؛ حسین مهدویان
9. شیوه‏های ایجاد انس در كودكان. نوجوانان و جوانان به وجود مبارك امام زمان(عج)؛ علی‏اصغر احمدی
10. انتظار مهدویت در دیدگاه جامعه‏شناسی؛ مسعود كوثری
11. فعالیت‏های اینترنتی درباره موعودگرایی و مهدویت؛ رمضان علی بذرافشان
51. داد مظلومیت آقا امام زمان(عج)؛ علی عباسی: قم، منتظران ظهور، 96 ص، رقعی (شمیز)
به عقیده نویسنده، آنان كه قدر و ارزش امام مهدی(عج)، را درك نمی‏كنند و به خاطر ارتكاب برخی گناهان، خود را از نعمت حضورش محروم كرده‏اند، در واقع از ظلم كنندگان به امام زمان(عج) به حساب می‏آیند.
52. در انتظار امام زمان(عج)؛ سیدبهاءالدین نجفی، شیراز، ستاره طلایی، 104 ص، رقعی (شمیز)
مجموعه‏ای است از داستانها در وصف انتظار و جایگاه و آثار انتظار
53. دیدار با امام زمان(عج)؛ سیدكریم آقا داودی، تهران، گلبن، 232 ص، رقعی، (شمیز)
این كتاب در برگیرنده داستانهای از تشرفات و ملاقات با حضرت مهدی(عج) است.
54. داستانهای شگفت‏انگیز از مسجد مقدس جمكران؛ حیدر قنبری، قم برگ شقایق. 160 ص، رقعی، (شمیز)
كتاب حاضر در ده فصل تدوین شده است. فصل اول و دوم، درباره تاریخچه ماهیت و كرامت‏های مسجد جمكران است در فصل سوم نیز مطالبی پیرامون شهر مقدس قم، آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) و اماكن، مقدس دیگری كه به امام زمان (علیه‏السلام) منتسب است مطالبی آورده است.
در این كتاب داستانهای مختلف از كرامات و معجزات مسجد آمده است كه با خواندن این داستانها دردمندان و منتظران حضرتش تسكین خواهد بخشید و نزدیك به 65 داستان از كرامات مسجد آورده شده.
55. دلیل آفتاب؛ محمدحسین رحیمیان، قم، دلیل ما، ص، رقعی، شمیز
كتاب حاضر تحقیقی كوتاه پیرامون ارتباط حضرت زهرا(س) و حضرت مهدی (علیه‏السلام) و نویسنده مباحث این كتاب را در شش بخش آورده است.
بخش نخست: پرتوی از كوثر ولایت
بخش دوم: كوثر ولایت و ارمغان رحمت
بخش سوم: ارمغان رحمت در حدیث كوثر
بخش چهارم: ارمغان رحمت در اوج غربت
بخش پنجم: ارمغان رحمت و انتقام كوثر ولایت
بخش ششم: كوثر ولایت الگوی منتظران
56. بر كرانه‏ی امید؛ نیّره روحی، تهران، نبأ، چاپ اول، 1000 نسخه، 65 ص، پالتویی، شمیز
در این نوشتار بیست و هفت نامه از ارادتمندان حضرت كه خطاب با امام مهدی (علیه‏السلام) نامه نوشته‏اند آورده شده است.
57. انیس دلها؛ نارد فضلی، تهران، منیر، چاپ اول، رقعی، (شمیز)
این نوشتار كه در چند بخش كوتاه تدوین شده است. با بیان كوتاهی از یك نكته اعتقادی درباره حضرت مهدی (علیه‏السلام) به مدد دعاها، پیرامون همان نكته، از آن حضرت سخن می‏گوید.
58. گل سروه‏های انتظار؛ محمدحسین صفاخواه، ویراسته عبدالحسین طالعی. تهارن، انتشارات مدرسه برهان، 120 ص، رقعی، (شمیز)
گلچین از حكایتها و روایتهای كتاب، كمال‏الدین شیخ صدوق است. در مقدمه كتاب به ابعاد زندگانی شیخ صدوق پرداخته است.
59. مژده شیعیان طلوع نزدیك است؛ سالم جعفری، قم: انتشارات محمد و آل محمد (صلّی‏اللّهُ‏علیه‏وآله‏وسلّم)، 160 ص، رقعی. شمیز
كتاب حاضر به مباحث ظهور و علائم آن پرداخته است و پس با رخدادهای تاریخ و امروزه تطبیق داده داده است.
60. مهدویت در اسلام و دین زرتشت؛ علیرضا ابراهیم، تهران: انتشارات باز، 144 ص، رقعی (شمیز)
تحلیل از مفاهیم و آموزه‏های مشترك اسلام و آیین زردتشت درباره مهدویت است، نویسنده با استناد به منابع معتبر اسلام و زردتشت نخست مفهوم مهدویت را در اسلام و آیین زردتشت توضیح داده، آن‏گاه از منظر روایات به بحث درباره آن پرداخته است. سرانجام در آخرین فصل به شیوه‏های علمی و استدلالی از زاویه عقلانی مسئله ظهور منجیان در آخر زمان را به بحث نهاده و نتیجه گرفته است. ویژگی‏ها و اوصافی كه هر یك از این دو آیین درباره موعود آخر زمان ارائه كرده‏اند، به قدری شبیه به یكدیگر است كه می‏توان گفت مصداق آن فقط امام مهدی(عج) است.
61. مهدی ده انقلاب در یك انقلاب؛ حسن رحیم‏پور ازغدی، تهران، سروش، 108 ص، فارسی، رقعی (شمیز)
مقالات این مجموعه: دولت عاشقی و عدل جهانی، مهدی(عج)، نیمی شرقی، نیمی غربی، جهانی شدن، پایان تاریخ و مهدویت
62. كشور صاحب الزمان(عج)؛ علی‏رضا نعمتی، انتشارات خورشید مكه، 184 ص، رقعی، (شمیز)
این كتاب در بر گیرنده، سخنان ارزشمند بنیان‏گزار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره)، كه حكایت از نور خورشید عالم تاب منجی دارد، به همه صلح‏جویان و عدالت خواهان جهان، می‏باشد.
63. الشهاب الثاقب در السماء و القاب امام الغائب؛ میرزا علی سلیمانی بروجردی، قم، هم مهین، 360 ص، وزیری، (شمیز)
در نوشتار حاضر به بررسی القاب امام مهدی (علیه‏السلام) با استناد به آیات و احادیث و كتب آسمانی پرداخته است.
64. شیوه‏های یاری قائم آل محمد(عج)؛ آیت الله میرزا باقر فقیه ایمانی، قم، عطر عترت، 192 ص، وزیری (شمیز)
در این كتاب به فضلیت نصرت و یاری اهل بیت (علیهم‏السلام) در احادیث و به بیان چگونگی نصرت و یاری امام زمان (علیه‏السلام) پرداخته شده است. و مؤلف بررسی راه‏ها و شیوه‏های یاری حضرت را از بین اخبار و روایات به خوبی تتبع نموده است. كه به دوازده كیفیت و چگونگی یاری امام زمان پرداخته است.
بیان توصیف حضرت مهدی (علیه‏السلام) و حضرت ابراهیم (علیه‏السلام) و شباهتها
65. چگونگی ملاقات با امام زمان (علیه‏السلام) در بیداری و خواب؛ محدّث نوری، قم، شمیم گل نرگس، 128 ص، رقعی، (شمیز)
نوشتار حاضر در بخشهای ذیل است.
بخش اول این كتاب، درباره بعضی از زمانها و اوقات مخصوص به امام زمان (علیه‏السلام) و اعمالی كه شیعیان نسبت به امام زمان (علیه‏السلام) در این اوقات باید انجام بدهند می‏باشد.
بخش دوم، معرفی اعمال و آدابی می‏باشد كه شاید بتوان به بركت آنها به سعادت ملاقات و زیارت وجود نورانی امام عصر (علیه‏السلام) رسید چه آن حضرت را بشناسیم و چه نشناسیم، در خواب به زیارت آن حضرت نائل بشویم یا در بیداری بخش سوم. به ذكر اشعار و مدایح درباره تولد و مدایح و استغاثه به امام زمان (علیه‏السلام) اختصاص دارد.
66. درس‏نامه انتظار مجموعه نوشتارهایی در زمینه خودسازی در زمان غیبت؛ جمعی از نویسندگان، ویرایش، عبدالحسین طالعی تهران، نبأ، 224 ص، رقعی (شمیز)
این مجموعه، «دل نوشته»های جمعی از منتظران را در بر دارد، كه باید به چشم دل دید و بر دل نشاند، این قطعات كوتاه گرچه در قالب استدلال نیست، اما قابل استدلال است. مبنای استدلالی عقلی و نقلی سخنان عاطفی، تا حد امكان بیان شده است، تا آیین انتظار را بیاموزد، و مرغ دل را بار دیگر به سوی آن قبله قبیله، به پرواز در آورد.
67. حدیث پنج سال كودكی؛ سیدمجتبی بحرینی، ویراستار سیدمحمد كاظم مددی، تهران، منیر، چاپ اول، 5000 نسخه، 144 ص، رقعی (شمیز)
مجموعه حاضر بیان‏گو پنج سال دوران كودكی حضرت مهدی(عج) است آن طفل خماسی و محور هستی است.
68. اباصالح المهدی(عج)؛ ابوالحسن جباری، شیراز، نوید شیراز، 208 ص، وزیری (شمیز)
نوشتار حاضر می‏كوشد تا راههایی شناخت امام عصر (علیه‏السلام) را به مخاطبان خود نشان دهد و به بررسی اهمیت و ضرورت این شناخت را با استناد از احادیث می‏پردازد. و در فصلهایی بعد میلاد و انتظار وصول، عمر حضرت را به خوبی تبیین كرده است.
69. اشتیاق اطلسی‏ها؛ مهدی مظفری سارجی، تهران، موعود عصر، چاپ اول، 160 ص، رقعی (شمیز)، مجموعه شعر انتظار (اشعار مهدوی) كه به كوشش: مهدی مظفری ساوجی گردآوری شده است.
70. استغاثه به امام زمان (علیه‏السلام)؛ سیدجعفر رفیعی، قم مؤسسه یاران قائم (علیه‏السلام)، 271، وزیری (شمیز)
كتاب حاضر نگاهی است به زیارت استغاثه به امام زمان «اروحنا فداه». كه در بردارنده معارف بلند اسلامی و وسیله‏ای برای ارتباط معنوی با امام زمان (علیه‏السلام) می‏باشد همچنین بیانات گوهربار آن حضرت است كه در عین حالی كه مختصر است در آن هم از نظر مقام توحید و نبوت و هم از نظر مقام ولایت و امامت و خلافت و اجداد بزرگوارشان حق معنا را ادا نموده‏اند و شخصیت خود را به جهانیان معرفی فرموده‏اند.
دیگر اینكه این زیارت مقدسه در سه قسمت تركیب شده و در سه قسم دسته‏بندی می‏گردد.
بخش اول: سلام و درود بر حضرت ولی عصر (ارواحنافداه).
بخش دوم: سلام و درودهای كه به نحو خطاب به آن حضرت آمده.
بخش سوم: در عرض حاجت و طلب شفاعت و استجابت دعا می‏باشد.
71. شرایط و موانع ظهور حضرت مهدی(عج)؛ حسین استاد ولی، تهران، انتشاراتی بشر، چاپ اول، 64 ص، حبیبی، شمیز
این نوشتار می‏كوشد تا انواع مفاسد عصر غیبت را كه گریبان‏گیر اغلب جوامع بشری است در زبان معجز بیان امام صادق (علیه‏السلام) بیان كند. تا منتظران حضرتش در اندیشه مبارزه با آنها بر آینده و راه ظهور آن موعود نجات بخش را هموار سازند.
72. نیایش امام زمان(عج)؛ اكبر ترابی شهرضایی، قم، دارالعلم، چاپ اول، 64 ص، جبیی (شمیز)
كتاب حاضر نیایش امام زمان(عج) یا دعای علوی مصری كه یكی از دعاهای شریف و عظیم الشأن است كه امام زمان (روحی‏له‏الفدا) و عجل الله تعال فرج الشریف آن را به یكی از سادات بزرگوار بنام «محمد بن علی» كه سلسله نسبش به امیرمؤمنان (علیه‏السلام) می‏رسیده و در مصر ساكن بوده است، یاد داده‏اند. از این امر به «دعای علوی مصری» مشهور شده است.
73. فرهنگ مردم دنیا قبل از ظهور؛ اسدالله محمّدی‏نیا، قم، سبط اكبر (علیه‏السلام)، چاپ اول، 96 ص، جیبی، (شمیز)
كتاب حاضر به وضع دنیا از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از دیدگاه روایات پرداخته است و بخشی دیگر از كتاب حاضر پرسش‏هایی درباره امام زمان(عج) آمده است.
74. حسرت دیدار؛ سیدمرتضی میرامام، قم، لسان الصدق، چاپ اول، 111 ص، جیبی (شمیز) مجموعه از اشعار در مدح امام مهدی (علیه‏السلام) كه توسط سیدمرتضی میرامام، گردآوری شده است.
75. نگرشی بر اخبار و علائم‏ظهور حضرت مهدی(عج)؛ علی‏اكبر عارف، قم، دارالنور، چاپ اول، 271 ص، وزیری (شمیز)
این كتاب بیان شمه‏ای از علائم و اخبار آخرالزمان را كه در روایات و اخبار ائمه معصومین آمده است را بیان می‏كند.
76. مهدی موعود؛ عقیقی بخشایشی، قم، نوید اسلام، چاپ اول، وزیری، (شمیز)
مطالب كتاب حاضر در 5 بخش آمده است، بخش اول، انتظار یك امید جهانی، بخش دوم مهدویت از دیدگاه دیگران، بخش سوم: اصالت مهدویت و مدعیان دروغین، بخش چهارم نواب خاص، توقیعات و رهنمودها بخش پنجم: در آئینه شعر و ادب و عرفان.
عنوان اصلی این كتاب جوانان در محضر پیشوایان
77. یوسف زهرا(س) مهدی صاحب‏الزمان(عج) را بشناسیم؛ حبیب‏الله كاظمی اندریان، مشهد، رستگار، 64 ص، رقعی (شمیز)
كتاب حاضر بر اهمیت شناخت امام زمان(عج) و گسترش شناخت آن وجود مقدس و آثار و بركات این شناخت پرداخته است.
78. وقت ظهور؛ سیدمحمّد باقر نجفی یزدی، قم، ناظرین، 118 ص، رقعی، (شمیز)
كتاب حاضر مباحث ظهور، وقت و علایم آن را با استناد به احادیث آورده است.
و در فصل آخر تاریخچه مسجد مقدس جمكران و اعمال در آن و فضائل مسجد آمده است.
79. مثل خورشید، پشت ابر؛ قاسم كریمی، ویرایش محمدمهدی عقابی، تهران، مهام، 12 ص، رحلی، شمیز مخاطبان این كتاب كودكان و نوجوانان هستند.
80. صبح امید، نگاهی به مبحث مهدویّت و انتظار؛ جواد محدثی، مؤسسه بوستان كتاب قم، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، 88 ص، خشتی، (شمیز)
این كتاب با بیانی ساده و شیرین زوایای اندیشه مهدویت و فكر و باور مهدویت را روشن می‏سازد همچنین معرفی امام مهدی(عج) به نوجوانان و پاسخ به پرشهایی درباره حضرت می‏باشد.
81. نشانه‏های پایان؛ علی فاطمیان، تهران، فرهنگ و ارشاد اسلامی، 603 ص، رقعی، (شمیز) تحلیلی است از نشانه‏های آخر زمان در اسلام و مسیحیت و یهودیت و نیز بیان نشانه‏های ظهور امام مهدی(عج)، نخست به مفوم آخرالزمان در روایات اسلامی و منابع تفسیری پرداخته و تحلیل‏های مفسران را در این زمینه بیان داشته است.
82. ملاقات با طاووس بهشت، حضرت مهدی (علیه‏السلام)؛ رحمت الله، ابراهیم، قم، مشهور، 240 ص، رقعی، (شمیز)
مجموعه‏ای است در زندگانی، ویژگی‏ها و مباحثی درباره امام مهدی(عج) نویسنده در تلاش است با بهره‏گیری از روایات، بر مباحثی درباره امام مهدی(عج)، از جمله تولد زندگی، غیبت، ویژگی‏ها و سیمای ایشان از نگاه امامان و... بپردازد. و آخرین فصل كتاب اختصاص بر ملاقات كنندگان با امام دارد و در این زمینه 27 حكایت نقل شده است.
83. نگاهی دوباره به انتظار؛ مجید حیدری نیك، تهران، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (علیه‏السلام)، 106 ص، رقعی، (شمیز)
كتاب حاضر می‏خواهد توجهی عمیق و ریشه‏ای به مسئله‏ای مهم روزگار ما یعنی انتظار و ره‏آورد آن داشته باشد هدف این نوشتار تبیین مفهوم واقعی انتظار، توضیح خاستگاه انتظار و نیز شایسته‏ها و بایسته‏هایی است كه شعیه منتظر آن‏ها را راهبرد عملی خود می‏داند. تا در این رهگذر به وسعت و رشد رسیده و ثبات در دین و همراهی وصیت رسول و ولی را به دست آورد.
84. آیینه آدینه؟؛ به انتخاب جواد هاشمی، تهران، ناشر، زعیم
نوشته حاضر صد و سی و سه رباعی برای امام عصر(عج) به است.
85. سرانجام صالحان؛ نادر فضلی، تهران انتشارات منیر، 292 ص، رقعی، شمیز
بیان داستان شورانگیز حضرت موسی (علیه‏السلام)، غیبت و ظهور وی در بنی‏اسرائیل است كه نویسنده با بیان این داستان در دو بخش انتظار و ظهور سعی در آموزاندن مفاهیمی درباره انتظار، غیبت، دعا و و فرج امام مهدی (علیه‏السلام) به شیعیان می‏باشد.
86. خورشید تابناك؛ پیرامون شناخت حضرت مهدی (علیه‏السلام) و جواد عقیلی‏پور، قم، عباد، 48 ص، رقعی (شمیز)
معرفی ابعاد وجودی حضرت مهدی (علیه‏السلام) با بیانی روان و دلنشین برای نوجوانان.
87. مهدویت و نسیم ظهور؛ حسن جعفری بافقی، قم، انتشارات رسول اكرم (صلّی‏اللّهُ‏علیه‏وآله‏وسلّم)، 124 ص، وزیری (شمیز)
نوشتار حاضر در اثبات مهدویت(عج) با توجه به آیات و احادیث و معرفی جایگاه حضرت مهدی(عج) در قرآن و سایر كتب آسمانی و پیشوایان معصوم (علیهم‏السلام) را به نگارش در آورده است.
همچنین موضوع نزدیك بودن ظهور از دیدگاه اندیشمندان اسلامی آورده است.
88. نشانه‏های آخرالزمان؛ سیدحسین حسینی، قم: انتشارات، 63 ص، رقعی، (شمیز)
كتاب حاضر به بررسی نشانه‏های آخرالزمان با استناد به احادیث از رسول گرامی اسلام (صلّی‏اللّهُ‏علیه‏وآله‏وسلّم) و حضرت امیرمؤمنان (علیه‏السلام) پرداخته است و سپس به وظیفه شیعیان در زمان غیبت پرداخته است.
در بخشی از كتاب انتظار فرج را به خوبی تبیین و توضیح داده است.
89. در آستان جانان؛ به كوشش عبدالصمد شاعلی، تهران، رایحه، 240 ص، رقعی، (شمیز)
زیارت آل یاسین یكی از چند زیارتی است كه می‏توان آن را خطاب به امام زمان قرائت كرد این زیارت، هم از لحاظ سند و هم از لحاظ متن و محتوا، ویژگیهایی دارد كه آن را در بهترین و معتبرترین زیارتهای اهل‏بیت (علیهم‏السلام) قرار داده است.
این نوشتار در دو بخش آمده است:
بخش نخست: شرح زیارتنامه آل یاسین
بخش دوم: شرح دعای دنبال زیارتنامه
90. روزی كه باران می‏بارد؛ محمد میركیانی، به كوشش مؤسسه فرهنگی انتظار نور، قم و بوستان كتاب، چاپ اول، 1381، رحلی، (شمیز).
داستانی هست برای آشنا ساختن كودكان با امام مهدی(عج) و انتظار.
91. زیباترین دیدنی؛ فریبا كلهر، به كوشش مؤسسه فرهنگی انتظار نور، قم، بوستان كتاب، چاپ اول، 1381، خشتی، (شمیز).
دلنوشته‏هایی است عاطفی و صمیمانه برای كودكان و نوجوانان درباره امام عصر(عج)، نویسنده در تلاش است با بیانی ساده و دلنشین، در فراق و سختی دوری از امام عصر بگوید و نوجوانان و كودكان را با مفاهیم انتظار و دیدار امام آشنا سازد، نوشتار، برداشتی است كودكانه از مضامین دعای ندبه.
92. خورشید می‏خندد، افسانه، شعبان‏نژاد، به كوشش موسسه فرهنگی انتظار نور، قم، بوستان كتاب، چاپ اول، 1381، خشتی، (شمیز).
نوشتاری است است در قالب داستانی برای آشنا ساختن كودكان با سالروز نیمه شعبان و فرهنگ جشن و عیدی در آن روز.
93. سوار سبزپوش آرزوها؛ روایتی از زندگی و زمانه امامان هادی، عسكری و مهدی (علیهم‏السلام) كمال، سید، ترجمه سیدحسین سیدی، قم، نسیم اندیشه، چاپ اول 1381، 319 ص، پالتویی. (شمیز)
داستان بلندی است از زندگی و زمانه امامان هادی، عسكری و مهدی (علیهم‏السلام)، نویسنده با قلمی زیبا شاعرانه، نمادگرا و احساس برانگیز، ابعاد علمی، عرفانی، مبارزاتی، اجتماعی و عاطفی زندگی این امامان و فراز و فرودهای تاریخی زمانه آنان را با تكیه بر منابع معتبر نشان می دهد. از ویژگی‏های مهم كتاب، نگاه تازه و نثر لطیف و عاطفی است.
نویسنده در داستان امام مهدی(عج)، به تولد، زندگی و غیبت كوتاه و بلند امام پرداخته و نیز داستان‏هایی از مدعیان مهدویت ارائه داده است.

منبع : سایت سراج

-->